Nyheter

Lev Rubinstein till Göteborgs Litteraturhus
Av: AJG
– Poesi, språk och ansvar i dagens Ryssland
Lev Rubinstein (f 1948) är både legendarisk och samtida. Han är poet, essäist, performanceartist och samhällskritiker med rötter i 1970-talets sovjetiska motståndskulturer. Idag är han dessutom en av Rysslands konstnärliga och moraliska auktoriteter. På svenska är Rubinstein aktuell med samlingsvolymen Vidare och vidare (Ersatz 2021) och i en kommande Ukrainaantologi (Korpen 2022).
Under den unika kvällen läser Rubinstein sina egna texter på ryska – både nyare och klassiker – och samtalar om litteratur och ansvar med översättaren Johan Öberg och publiken. Svenska översättningar läses av poeten Karin Brygger och översättarna Kajsa Öberg Lindsten och Johan Öberg. Samtalet tolkas mellan svenska och ryska av Bengt Eriksson.
Paus med förfriskningar, bokförsäljning och signering.
Måndagen den 9 maj kl 18.00
Entré 100 kr, betalas i dörren, kontant eller via swish. Entréintäkterna går oavkortat till Ukrainahjälp via Unicef. Ingen föranmälan. Platserna är begränsade.
Ett samarrangemang mellan Göteborgs Litteraturhus, Judiska salongen, Ersatz och Korpen.
Genomförs tack vare stöd från Göteborgs stad, Kulturrådet och Katz Judiska Kulturfond.