Nyheter

Foto från Bokmässan i Vilnius i februari 2023. Olav Fumarola Unsgaard, Göteborgs Litteraturhus, Joakim Albrektsson, litteraturstadskoordinator Göteborg, Bogdana Brylynska, litteraturstadskoordinator Lviv samt kollega. Nu är det vår tur att välkomna kollorna från Lviv och Vilnius här i Göteborg!

Snart dags för Bokmässa!

Postad den: 15 september, 2023
Av: SG

Snart är det dags för Bokmässa igen! Men redan dagen före hålls ett Nordiskt litteraturpolitiskt toppmöte. Där deltar föreningens verksamhetsledare Sofia Gräsberg i ett samtal under rubriken «Morgondagens litteratur, läsning och läsare« tillsammans med Jorunn Lavonius, litteraturkritiker och redaktör för studenttidskriften Ordkonst och Jacob Søndergaard, förlagsdirektör Gutkind Forlag.

Många av våra medlemmar presenterar program under årets Bokmässa. Roligt! Här väljer vi att peka lite extra på programpunkter som på olika sätt berättar om föreningens arbete med Litterturstaden Göteborg. Samtliga dessa punkter äger rum på mässgolvet:

Torsdag 14.30 Stadenscenen
Vem är Litteraturstaden Göteborg till för?
Många undrar: vad innebär utmärkelsen för läsare och författare? Vilka gynnas av arbetet? Med Nilo Zamiri, författare verksam i Göteborg, Ylva Gustafsson samt Madde Lundin, projektledare Angereds bokmässa. Moderator: Olav Fumarola Unsgaard

Torsdag 15.00, Göteborgs stads kulturscen
Litteraturen i Västsverige — ett myller av kreativa krafter
Under hösten publiceras kartläggningen «Litteraturen i Västsverige« som lyfter fram det myller av kreativa krafter och hundratals professionella och ideella aktörer som bidrar till att Göteborg är en litteraturstad.
Med Ellen Mattson, Meri Alarcón, Victor Estby och Olav Fumarola Unsgaard.

Fredag kl 10.00-11.00, EUNIC Café Europa C02:01
Literature and literary cooperation across borders (in English)
A Conversation between three UNESCO Cities of literature: Gothenburg, Lviv and Vilnius. What can be done as a part of the network? And how does the network of cities of literature promote literature and literacy? Med Bogdana Brylynska (Lviv), Marija Mažulė (Vilnius), Joakim Albrektson (Gothenburg). Moderator: Olav Fumarola Unsgaard.